Małgorzata Woźniak
- tel. (+48-12) 663-2676
- e-mail: erasmus@uj.edu.pl
- wyjazdy studentów w ramach programu ERASMUS+ Praktyki
Małgorzata Woźniak
Na praktykę Erasmus+ można wyjechać do zagranicznej instytucji, np. przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji typu muzea, biblioteki, szpitale itp. Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką się studiuje. W pewnych przypadkach będzie ona stanowiła integralną część programu studiów (praktyka obowiązkowa), w innych – będzie dawała możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji i umiejętności (praktyka nieobowiązkowa).
Ogólne zasady programu Erasmus+ Praktyki znajdują się w przewodniku po programie.
Kto może przystąpić do rekrutacji na praktyki Erasmus+ w Uniwersytecie Jagiellońskim?
Do rekrutacji na praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ mogą przystąpić studenci i doktoranci wszystkich wydziałów UJ.
Kto może wyjechać na praktykę Erasmus+?
O praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ mogą ubiegać się:
Słuchacze studiów podyplomowych nie są uprawnieni do uczestnictwa w programie.
Studenci studiujący na I roku studiów uzupełniających magisterskich lub studiów doktoranckich w momencie wyjazdu na praktykę muszą ukończyć pierwszy semestr studiów.
W jakim okresie i na jak długo można wyjechać na praktykę?
Praktyka Erasmus+ KA103-2019 powinna rozpocząć się i zakończyć w okresie pomiędzy 1 czerwca 2019 roku a 31 maja 2022 roku.
Minimalny okres trwania praktyki wynosi 2 miesiące (60 dni). Miesiąc należy rozumieć jako 30 dni.
Maksymalny okres finansowania wyjazdu na praktykę wynosi 3 miesiące (90 dni).
Do jakich krajów i instytucji można wyjechać na praktykę?
Praktyka może być realizowana w kraju uprawnionym do uczestniczenia w programie (28 krajów UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Turcja) w instytucji zagranicznej. Praktyka nie może być realizowana w instytucjach unijnych oraz w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami.
Jaka jest wysokość stypendium na wyjazd w ramach praktyki Erasmus+?
Stypendium Erasmus+ jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem studenta/ki na praktyce (koszty podróży, ubezpieczenia, przygotowania językowego, zwiększone koszty utrzymania za granicą). Stypendium nie służy pokryciu pełnych kosztów podróży i utrzymania za granicą. Przyznane dofinansowanie zależy od tego w jakim kraju dana praktyka ma miejsce.
Wyjazdy na praktykę (SMP) w ramach Erasmus+ KA103-2019:
Kraje należące do danej grupy | Miesięczna stawka stypendium w euro |
Grupa 1 - Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania | 600 |
Grupa 2 - Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy | 550 |
Grupa 3 - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia, Turcja, Węgry | 500 |
Stypendium Erasmus+ będzie wypłacane maksymalnie przez okres 3 miesięcy.
Co jest brane pod uwagę w czasie oceny kandydatów na wyjazdy?
Do podstawowych kryteriów oceny kandydatów/ek ubiegających się o praktykę w ramach programu Erasmus+ należą:
Dodatkowe kryteria, jakie mogą być stosowane w przypadku uzyskania takiej samej średniej ważonej z kryteriów podstawowych przez więcej niż jednego kandydata/kę, to:
Jak wygląda procedura kwalifikacyjna na praktykę Erasmus+?
DOSZ sprawdza dopełnienie przez kandydatów/ki kryteriów formalnych. Po spełnieniu warunków formalnych kandydatury zostaną ocenione według wymienionych wyżej kryteriów kwalifikacji na podstawie złożonych dokumentów.
Proces rekrutacji zostanie podsumowany na listach rankingowych.
W przypadku tej samej liczby punktów rankingowych o przyznaniu stypendium Erasmus+ decydować będzie średnia ocen ważona za dotychczasowy okres studiów lub rozmowa kwalifikacyjna.
Stypendium Erasmus+ otrzymają kandydaci/ki, którzy/re:
Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie podpisanie umowy oraz złożenie wszystkich wymaganych przez DOSZ dokumentów, w podanych na stronie internetowej DOSZ terminach.
Jakie dokumenty trzeba podpisać przed wyjazdem na praktykę Erasmus+?
Przed wyjazdem na praktykę Erasmus+ student/ka podpisuje następujące dokumenty:
Ponadto student/ka zobowiązany jest do uzupełnienia testu językowego przed rozpoczęciem praktyki (OLS).
Jakie inne formalności czekają studenta przed wyjazdem na praktykę Erasmusa?
Każdy/a stypendysta/ka Erasmus+ jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków, od odpowiedzialności cywilnej w miejscu pracy lub prywatnej oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.
Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ. Karta obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach NFZ. Przy wyjeździe np. do Turcji należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.
Jakie formalności czekają studenta po powrocie z praktyki Erasmus+?
Po powrocie z instytucji przyjmującej student/ka jest zobowiązany/a:
Czy instytucja przyjmująca na praktykę zapewnia zakwaterowanie?
Może zapewnić, ale nie jest do tego zobowiązana. Zasady Erasmus+ nie nakładają na instytucję organizującą praktykę obowiązku zapewnienia praktykantom/kom zakwaterowania, ale instytucja ta powinna przynajmniej udzielić informacji o możliwościach jego znalezienia.
Czy praktyka za granicą zostanie zaliczona przez Uniwersytet Jagielloński?
Tak, jest to wymóg programu Erasmus+. Zaliczenie praktyki Erasmus+ jako praktyki obowiązkowej, która stanowi integralną część studiów na UJ, następuje po wcześniejszym uzgodnieniu z koordynatorem/ką praktyk obowiązkowych w macierzystym instytucie. W przypadku praktyki nieobowiązkowej należy zadbać o jej wpisanie do Suplementu do Dyplomu jako dodatkowego osiągnięcia studenta/ki. W obydwu przypadkach zaliczenie praktyki będzie wymagało dostarczenia przez studenta/ki dokumentu, w którym instytucja przyjmująca potwierdzi jej zrealizowanie.
Konkurs stypendialny na wyjazdy na praktyki w ramach programu Erasmus+ KA103-2019 odbywa się w nieprzekraczalnych terminach:
Pierwsza rekrutacja w okresie między 1 maja - 20 maja 2019 roku - dotyczy praktyk realizowanych między 1 lipca 2019 roku a 30 września 2019 roku.
Kolejne rekrutacje w następujących terminach:
a) 1-20 stycznia 2021 – rekrutacja na praktyki, które rozpoczną się między 1 marca 2021 a 31 maja 2021;
b) 1-20 marca 2021 – rekrutacja na praktyki, które rozpoczną się między 1 maja 2021 a 30 września 2021;
c) 1-20 maja 2021 – rekrutacja na praktyki, które rozpoczną się między 1 lipca 2021 a 30 listopada 2021;
d) 1-20 lipca 2021 – rekrutacja na praktyki, które rozpoczną się między 1 września 2021 a 31 stycznia 2022;
e) 1-20 września 2021 – rekrutacja na praktyki, które rozpoczną się między 1 listopada 2021 a 31 marca 2022;
f) 1-20 listopada 2021 – rekrutacja na praktyki, które rozpoczną się między 1 stycznia 2022 a 30 kwietnia 2022;
g) 1-20 stycznia 2022 – rekrutacja na praktyki, które rozpoczną się między 1 marca 2022 a 31 maja 2022;
Zachęcamy do zapoznania się z zasadami wyjazdu na praktykę w ramach Erasmus+, poszukiwań praktyki, a nastepnie składania podań o stypendium!
PROCES REKRUTACJI:
Krok pierwszy: Student/ka zainteresowany/a odbyciem praktyki zagranicznej w ramach programu Erasmus zapoznaje się z Zasadami realizacji Programu Erasmus+ Praktyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Krok drugi: Jeżeli student/ka spełnia wszystkie wymogi formalne przewidziane powyższym regulaminem, może rozpocząć kompletowanie dokumentów aplikacyjnych oraz poszukiwania instytucji, w której chciał(a)by odbyć praktykę.
WAŻNE: Uzyskanie potwierdzenia przyjęcia na praktykę do danej instytucji zagranicznej nie jest konieczne, aby aplikować o dofinansowanie. Jeśli jednak uda się znaleźć instytucję oferującą miejsce stażu należy uzyskać od niej wypełnione przez koordynatora/kę praktyki zagranicznej potwierdzenie przyjęcia na staż w formie Internship Confirmation.
Krok trzeci: Student/ka kompletuje następujące dokumenty:
Obowiązkowe:
Opcjonalnie:
Krok czwarty: W terminach rekrutacji student/ka wypełnia online formularz zgłoszeniowy, a następnie przesyła wszystkie wyżej wymienione dokumenty na adres: erasmus@uj.edu.pl
Krok piąty: Student/ka czeka na wyniki rekrutacji, które będą ogłoszone odpowiednio:
Wsparcie językowe online
Test biegłości językowej Mobility Participants User Guide for Assessment
Harmonogram działań
Obowiązek wypełnienia testów biegłości językowej przed i po mobilności w jednym z sześciu dostępnych w systemie OLS będzie zawarty w umowie finansowej na wyjazd na częściowe studia i/lub praktykę zagraniczną w ramach programu Erasmus+ od roku akademickiego 2015/16;
Kurs językowy on-line obejmuje następujące elementy:
Problemy techniczne z funkcjonalnością systemem Erasmus+ Online Linguistic Support będą odsyłane do działu technicznego OLS lub można je zgłosić bezpośrednio na stronie OLS;
Drugi obowiązkowy test językowy student pisze po powrocie ze stypendium;
Testy mają na celu sprawdzenie wzrostu umiejętności językowego podczas stypendium